fake oakley sunglassesfake oakley sunglassesoakley dispatch sunglasses oakley batwolf sunglassesfake oakley sunglassesfake oakley sunglasses Custom NFL JerseysCustom NFL JerseysCustom NFL Jersey Custom NFL JerseysCustom NFL Jerseyscustom patriots jersey Custom NFL JerseysCustom NFL Jerseyscustom lions jersey Custom NFL JerseysCustom NFL Jerseyscustom ravens jersey cheap oakely sunglassescheap oakley sunglassescheap oakley asian fit sunglasses fake oakleysfake oakleysfake oakley m frame

Son dakika haberi bulunmamaktadır.   İletişim  

ugg boots outlet

Karadibek Köyü Web Sitesi
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı
New Page 1


 

 Sitenizesayac.com

 

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

UDUMBARA EFSANESİ...

 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 26 Kasım 2011, 04:58

 

UDUMBARA EFSANESİ

 

Dostlarımı Udumbara çiçeğine benzetirim. Ender nesneler daima kıymetlidir. Dostlarımda benim için ender olanlardandır. Onlar Udumbara çiçeği gibidirler. Udumbara çiçeğinin birde efsanesi var.

 

Udumbara efsanesi:

“Budistlerin inandığı efsaneye göre “Youtan Polua” olarak bilinen Udumbara çiçeği 3. bin yılda bir çiçek veriyor. Udumbaranın en eski Hint bölgesinin en eski dili Sanskırıtçe deki anlamı ise “Cennetten gelen hayır çiçeği” olarak biliniyor. Ağaçların dallarında parazit olarak yetişen Udumbara çiçeği, üzerinde yaşadığı ağacın meyvesi içinde yetiştiği için gözle fark edilmesi çok zor. Üç bin yılda bir açtığı söylenen Udumbara çiçeği, bu nedenle Budist efsanesinde çok nadir olayların sembolü olarak kabul ediliyor.

 

Budizm efsanesinde Udumbara çiçeği ortaya çıktığı zamanlarda bir kralın doğacağına inanılıyor.”

 

Kültürel yapı her ayrı coğrafyada farklı çizgiler çiziyor. Özünde dünya bir renk cümbüşü.

 

MONTAİGNE bir eserinde; Brezilya yerlileri olan TUPİ’lerden bahseder, ilginç olan Tupi’lerin evlilik kültürüdür. Montaigne sempati duyduğu Tupi’lerin evlilikleri konusundaki ayrıntıyı şöyle dile getirir:

“ Bizim eşlerimiz başka kadınlara karşı aşk, sevgi duymanızı ne kadar engellemeye çalışıyorsa, onların eşleri de erkeklerinin başka kadınlara aşk duymasını sağlamak için o kadar çaba gösteriyorlar. Kocalarının saygınlığına her şeyden çok önem veren bu kadınlar üstlerine olabildiğince fazla kuma gelsin diye her türlü sıkıntıyı, üzüntüyü göze alabiliyorlar, çünkü erkeğin eşlerinin sayısı onun saygınlığının ölçüsü.”

 

Dünya bir kültür mozaiği; renkler arasında dolaştıkça zevk almamak mümkün değil. Gençleri bu renkler arasında dolaşırken görmek beni mutlu ediyor.

 

Geçenlerde kitap listemdeki bir felsefi kitabı yeğenim Suna‘nın okuduğunu görmek beni duygulandırdı. Gençler bizden çok ilerde olmalı bunu görmek bizlere bahtiyarlık veriyor.

 

Dünyadaki rengârenk kültürle tanışmak güzel. Yazımızı SENECA’nın güzel bir sözüyle bitirelim.

 

“Önde gidenlerin adımına bağlanmak bizim için tehlikelidir. Hâlbuki insanlar inanmayı, muhakeme etmekten çok seviyor, düşüneceği yerde inanmakla yetiniyor.”

 

 

Hoşçakalın

                                                                                  Eftal YILDIZ

                                                                                  25 Kasım 2011

 

 


 

  

 Eftal YILDIZ

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu Yazarın Önceki Yazıları

Son Haberler

TUARES GİBİ...22 Ocak 2015

ANKET

Sitemizi Beğeniyormusunuz
Tüm Anketler

Karadibek Köyü Web Sitesi - 2010
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi